Ośrodek Rekreacji Harenda to świetne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Tu koleją krzesełkową wjechać można na grzbiet Pasma Gubałowskiego, gdzie znajduje się pięć aż tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Zarówno przy dolnej jak i górnej stacji kolei Harenda można wypożyczyć rower i skorzystać z profesjonalnego serwisu. Kolej jest przystosowana do transportu rowerów, a ich wywóz jest darmowy.
Trasa nr 1
Szlak z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Ząb, Suche, Poronin, aż do dolnej stacji Harenda. Droga ta jest łatwa i liczy 13 km. Prowadzi po asfaltowych drogach, a przejazd nią trwa około 2-3 h.
Trasa nr 2
Szlak z górnej stacji kolei Harenda leśnym zboczem do Suchego, a potem przez Poronin łąkami na Cyrhle. Z Cyrhli przez Bystre, Pardałówkę, Oberconiówkę, Ustup, aż do dolnej stacji Harenda. Jest to bardziej wymagająca trasa, licząca 15 km. Prowadzi po terenie, a przejazd nią trwa około 3-4 h.
Trasa nr 3
Droga z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanową, Gubałówke, Butorowy, Słodyczki, polnymi drogami do przysiółku Mulice i do Miętustwa. Potem przez Czerwienne do Zębu, na Furmanową i z powrotem do górnej stacji Harenda. Trasa ta liczy ponad 40 km, a przejazd nią trwa około 5-6 h.
Trasa nr 4
Z górnej stacji kolei Harenda przez Furmanowa, Gubałówkę, Słodyczki, przez Ostrysz i Cyrykicę do Chochołowa. Następnie przez Dzianisz na Butorowy i z powrotem na Harende. Trudna i wytężająca trasa dla roweru i cyklisty. Potrzebna jest siła i umiejętność jazdy w terenie. Około 30 km i z 5 godz. walki.
Trasa nr 5
Trasa - spacerowa. Z górnej stacji wyciągu Harenda, przez Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską do Szaflar. Potem do Białego Dunajca, Poronina, na Ustup i do dolnej stacji na Harendzie. Ponad 30 km po dobrych asfaltowych drogach. Łatwo i niezbyt wytężająco. 4-5 godz.